oszczędzanie w organizacji esportowej

Jak oszczędzać pieniądze w organizacji esportowej?

Dziwi mnie trochę to, że wiele organizacji esportowych zamiast oszczędzać pieniądze, woli się zadłużać.

Obiecałem wam wcześniej jeden poradnik dotyczący cięcia kosztów w organizacji esportowej – więc tym razem dotrzymuję słowa. Jeżeli prowadzisz własną organizację, albo nawet drużynę esportową, to poniżej zamieszczam kilka porad, które w dobie kryzysu ekonomicznego – albo nawet problemów finansowych, mogą ci się bardzo przydać.

Przygotuj budżet

Myśleliście, że nasze wymogi wobec chętnych na współpracę to takie widzimisię? Jeżeli tak, to byliście w błędzie. Jednym z elementów prezentacji biznesowej jest właśnie wspomniany budżet.

Poprzez budżet mam na myśli dwie rzeczy:

  • Pieniądze które jesteś w stanie przeznaczyć na działanie swojego projektu.
  • Pieniądze które potrzebujesz do optymalnego działania projektu.

Jeżeli nie rozpiszesz sobie tych kwestii w excelu albo innej tabelce, jeśli nie sprawdzisz, ile pieniędzy potrzebuje twój projekt co miesiąc, co kwartał, albo co roku, to działasz na ślepo. A skoro działasz na ślepo, bez rozeznania na rynku, to zwiększasz ryzyko poniesienia porażki.

Więcej na temat tworzenia budżetu znajdziecie w poprzednich poradnikach. Ewentualnie – jeżeli będzie taka potrzeba,  za jakiś czas zbierzemy te informacje do kupy i zrobimy oddzielny poradnik.

Ogranicz wydatki

Chyba jeden z najważniejszych aspektów dobrej optymalizacji finansów. Ograniczanie zbędnych wydatków do minimum. W przypadku organizacji esportowych, będą to wszelkiego rodzaju drugie i trzecie dywizje, a także zespoły, które nie mają realnego przełożenia na działania marketingowe gamingu.

Będą to także fundusze przeznaczane na promocję – czyli wszelkiego rodzaju: konkursy, darmowe szaliki, czapeczki, skiny, ale także nowe grafiki na fejsa czy projekt koszulki esportowej, której w najbliższym czasie nikt nie założy.

Ostatni aspekt, to kasa przeznaczana na działania operacyjne. Czy ten bootcamp jest faktycznie potrzebny? Czy opłaca się brać udział w turnieju, skoro dywizja zagra składem mixowym? Czy muszę mieć ten zespół, a nie inny?

Zmniejsz liczbę pracowników

Tego typu porada to raczej banał, ale niektórzy nadal mają z tym problem – szczególnie w kwestii pozbywania się osób, które zwyczajnie są nam niepotrzebne na danym etapie rozwoju projektu.

Tworząc jakikolwiek projekt, korzystamy z dwóch podstawowych zasobów: czasu i pieniędzy. Jeżeli mamy pod dostatkiem tego drugiego, to możemy wymienić go na czas lub wykonanie konkretnych działań przez kogoś innego. Jeżeli mamy więcej tego pierwszego, to możemy wykorzystać go do wykonania określonych działań albo do pozyskania nowych funduszy.

Trzeba więc pamiętać, że w najgorszym wypadku, wiele rzeczy możemy wykonać sami. A skoro tak, to nie zawsze musimy opierać działania swojej drużyny lub organizacji na ludziach, którzy wykonują swoje obowiązki na pół gwizdka.

Z drugiej strony, lepiej jest poświęcić pięć osób, które nic obecnie nie wnoszą do twojego projektu, a zostawić jedną, która faktycznie stanowi o wartości dodanej w twoim przedsięwzięciu.

Korzystaj z innych opcji finansowania

Jeżeli finansujesz organizację z własnej kieszeni, to zastanów się nad tym, co możesz zrobić, żeby ten stan zmienić. Może trzeba wprowadzić składki? Może trzeba zaoferować jakieś konta premium albo zwyczajnie musisz zacząć sprzedawać produkty lub usługi swoim fanom? Opcji jest dużo – musisz się tylko dobrze rozejrzeć.

Odkładaj część kasy na przyszłość

Na koniec najlepsza rada jaką może dostać każdy. Oszczędzajcie kasę i ją odkładajcie na czarną godzinę. Dzięki temu będziecie mieli zawsze coś w rezerwie, gdyby okazało się, że musicie przetrzymać trudny okres.

Podsumowanie poradnika

Zbierając wszystko w podsumowaniu do kupy: jeżeli twój projekt będzie miał problemy finansowe – wynikające np. z  twoich prywatnych problemów finansowych, to w pierwszej kolejności musisz sprawdzić, czy wszystkie – ponoszone przez ciebie wydatki na rzecz danej drużyny lub organizacji, są niezbędne. Kolejny krok, to weryfikacja możliwości zarabiania na tym projekcie.

Poniżej krótka lista podstawowych porad, znajdujących się w tym poradniku:

  • Zaplanuj budżet swojego projektu.
  • Ograniczaj te wydatki, które są zbędne.
  • Pozbądź się nieefektywnych i niepotrzebnych ludzi.
  • Rozważ inne opcje finansowania projektu.
  • Odkładaj zaoszczędzone pieniądze.

Jeżeli masz jakieś pytania, albo chcesz zaproponować temat, który powinniśmy poruszyć na łamach naszego bloga, to skontaktuj się z nami drogą mailową lub poprzez fanpage na Facebooku. Zachęcamy także do zapoznania się z naszymi pozostałymi wpisami.

RDV

Właściciel bloga Ingaming. Kiedyś orędownik esportu, dzisiaj fan gier single player oraz seriali i komiksów.