Dzisiaj dość niecodziennie, bo mam dla was historię – przestrogę. Niezależenie czy jesteście aktywnymi użytkownikami rynku wymiany skinów (także ich obstawiania) czy też osobami robiącymi przekręty przy użyciu strony w stylu jackpot – każdy z was, powinien coś z tego wynieść. A przynajmniej takie jest założenie tego tekstu. Nie przedłużając, zapraszam do zapoznania się z opowieścią o pewnym oszustwie.
HOLO na celowniku
Wpisując w wyszukiwarce hasło HOLO BETS, powinniście jeszcze znaleźć odnośnik do tej jakże ciekawej strony. W teorii niczym się nie różni od pozostałych serwisów jakcpotowych. W praktyce, jej właściciele oscamowali w ostatnim czasie wielu użytkowników, przy użyciu bardzo prostej sztuczki. Jak pisze nam nasz informator, który niedawno zgłosił się do nas z prośbą o nagłośnienie sprawy:
Wysłałem parę ofert na cs:go lounge i w końcu zaprosiła mnie do znajomych pewna osoba. Napisała że chce się ze mną wymienić tylko musi wypłacić skiny z pewnej strony. Ja się zapytałem co to za strona i dał mi link: csgoholo.com potem napisał żebym poczekał..
Zaczęło się niewinnie, skończyło trochę poważniej, ale o tym za chwilę.
Po pewnym czasie napisał, że z tej strony nie może wypłacić skinów bo ma blokadę od steam guard na 30 dni. Napisał mi żebym się zalogował na tej stronie, to mi wyśle coiny, żebym mógł je wypłacić w skinach, zostawić sobie odpowiednią część i oddać mu resztę skinów. Było to dużo coinów, ponad 400 euro.
Dużo osób w tym momencie pewnie by sobie darowało dalszą rozmowę z gościem, ale najwidoczniej mój informator albo był w tym momencie na to za głupi, albo już wtedy miał pewien złowieszczy plan.
Dostałem po chwili coiny i napisał mi żebym wypłacił coś wartego więcej niż 100 euro. Zapytałem się go grzecznie co dokładnie? Odpisał co i potem kazał mi to wypłacić. wyskoczyła informacja że muszę wpłacić 20 $. Zrobiłem to. nadal był błąd że nie mogę i poprosił mnie żebym wysłał wiadomość do supportu.
Na tym etapie, jest to klasyczne wkręcanie ofiary w ponoszenie kosztów. Ja daje ci 50, a ty poświęcisz 5. Nic przecież na tym nie tracisz? No właśnie tracisz i to dużo, o czym przekonał się bohater mojej rozmowy.
Tamci odpisali mi, że to normalnie i że nowi na stronie żeby coś wypłacić, muszą dodatkowo wpłacić 10 $. Już wtedy trochę byłem zdenerwowany, ale pomyślałem, że przecież to nie możliwe aby losowy gość który wygrał tam trochę hajsu, miał jakiś super kontakt z adminami. Jak wpłaciłem 10 $ pisało że jest błąd. Potem odkryłem, że ten błąd występuje jak steam się buguje.
Zasada jest prosta. Jeżeli ktoś każe ci coś wpłacać, to najprawdopodobniej zamierza Ciebie przekręcić. Jeżeli wpłaciłeś już jakąś kwotę i nic się nie dzieje, to nie wpłacaj dalej, bo nie ma to najmniejszego sensu. Czasami lepiej jest zapłacić za własną głupotę mniej, niżeli więcej.
Zobaczyłem gościa offline na steamie oczywiście zostałem usunięty ze znajomych. Nie mogłem nic wypłacić, a gość który dał mi coiny, nawet nie miał z tego żadnych korzyści. Było już wiadomo, że strona ma pewnych ludzi, którzy scamują i ten serwis z nimi współpracuje. Nawet nie mogłem wrzucić skiny na jackpota pisało że jestem zbanowany…
Klasyczne wyrolowanie wybranej ofiary na kasę. Podstawiona osoba wyszukuje potencjalnego naiwniaka, po czym nakłania go do wpłaty małej sumy na stronie, oferując w teorii coś o wiele bardziej wartościowego. W praktyce okazuje się, że ta rzecz jest nic nie warta, a my jesteśmy na tym stratni.
Trochę długa historia ale mam nadzieję, że tylko ja zostałem oscamowany i nikt więcej nie będzie…
Płonne nadzieje, ale zapewne zastanawiacie się czy to koniec tej pięknej historii o oszustwie?
Kiedy wilk staje się zwierzyną
Oczywiście, że nie. Wiele osób zapewne zdecydowałoby się na zostawienie tej sprawy, ale nie nasz mały bohater. Zdecydował się w pierwszej kolejności na rozmowę z pozostałymi znajomymi gościa, który przekręcił go na kasę. Po kilku wysłanych wiadomościach, scamer ponownie się odezwał, próbując groźbami, nakłonić go do zaprzestania wysyłania ostrzeżeń o możliwych oszustwach. W tym momencie należy pamiętać o jednym – jeżeli ktoś przechodzi do gróźb, a w szczególności tych, których nie jest w stanie spełnić, to znaczy, że przegrał we własną grę.
Pech chciał, że oszukany miał w znajomych administratora pewnej popularnej strony – mianowicie: SteamRep. Ten po zapoznaniu się z przedstawionymi dowodami, bardzo szybko doprowadził do wstawienia scamera z csgoholo.com na czarną listę, a następnie zajął się wysyłaniem odpowiednich zgłoszeń, w celu doprowadzenia do zniknięcia scamującego serwisu z internetu.
Jaki z tego morał?
Koniec historii jest taki, że boty, które dotychczas były powiązane ze stroną, zostały w większości zablokowane. Konto scamera zostało także zbanowane. Dodatkowo, strona trafiła na internetową czarną listę i zgodnie z wszelkimi informacjami, zostanie niedługo zdjęta z internetu. Dodatkowo, wobec scamera, ma zostać wszczęte postępowanie sądowe, wynikające z przywłaszczenia sobie pieniędzy innych osób.
Wnioski z tej historii, nasuwają się chyba same. Jeżeli jednak nie możecie ich sformułować, to służę pomocą. Po pierwsze, nie dajcie się oszukać – wystarczy, że będziecie czujni na każdym kroku i nie będziecie wierzyć we wszystko, co wam mówią potencjalni traderzy. Po drugie, jeżeli już robicie jakcpota do scamowania ludzi, to przygotujcie się lepiej niż właściciel HOLO, bo inaczej – tak samo jak on, daleko nie zajedziecie.
PS. Podziękowania dla informatora, którego danych osobowych, nie zamierzam tutaj ujawniać. Wiele osób może zarzucić mu głupotę – z racji iż dał się oszukać w łatwy sposób. Prawda jest taka, że dzięki niemu, będzie przynajmniej jednego scamera mniej na scenie CS:GO. Czy to dużo? Pewnie nie, ale gdyby nie postawa oszukanego, to scamer dalej by działał i naciągał kolejnych ludzi na 400 coinów.
RDV
Właściciel bloga Ingaming. Kiedyś orędownik esportu, dzisiaj fan gier single player oraz seriali i komiksów.