rekrutacja

Rekrutacja nowych graczy do drużyny

Większość z was zapewne ma już ten etap za sobą. Albo macie złożony zespół, albo zostaliście już kiedyś zmuszeni do poszukiwania brakującego gracza. Czy jednak zastanawialiście się nad tym, na ile mogliście zwiększyć swoje szansę na znalezienie odpowiedniego zawodnika, poprzez przeprowadzenie lepszej rekrutacji?

Wiele osób zapewne zlewa na takie drobne rzeczy. W końcu, co jest trudnego w napisaniu posta na forum/grupie, zebraniu zgłoszeń i wybraniu z nich kilku graczy do teamu? No cóż, jeżeli tak podeszliście do tego ostatnim razem, to istnieje duża szansa, że wasz zespół właśnie się sypie, albo już dawno temu się rozpadł.

Czym jest rekrutacja?

Rekrutacja to proces wyboru odpowiedniego kandydata na dane stanowisko. W przypadku gry esportowej, rekrutowany jest najczęściej gracz, który ma wykazywać się odpowiednimi: cechami, osiągnięciami, wiekiem, doświadczeniem, umiejętnościami i co najważniejsze – graniem na danej pozycji. W celu znalezienia odpowiedniego kandydata, najczęściej wykorzystuje się różnego rodzaju ogłoszenia.

 

Jak przygotować ogłoszenie rekrutacyjne?

Bardzo często tego typu ogłoszenia są przekombinowane. Albo przedstawiają sytuację w zespole w zbyt kolorowym świetle, albo tworzą zupełnie nową rzeczywistość. Dobre ogłoszenie o poszukiwaniu gracza, powinno zawierać wasze podstawowe wymogi wobec kandydata oraz to, co możecie mu jako zespół/organizacja zaoferować. Tylko tyle. Na tym etapie bardzo ciężko jest sprawdzić pozostałe elementy, które są decydujące przy wybieraniu nowego zawodnika.

 

Dodatkowe uwarunkowania

Podstawowe wymogi wobec gracza są zapewne dla was dobrze znane. Problem w tym, że są to podstawowe kryteria, które zawiera 95% tego typu ogłoszeń i które nie zawsze pozwalają nam określić, czy dany gracz odnajdzie się w naszym zespole. Dlaczego? Ponieważ jest mnóstwo innych rzeczy, które musicie wziąć pod uwagę podczas przeglądania zgłoszeń i testowania potencjalnych zawodników. Przykładowo, charakter gracza. Jeżeli posiadacie już w zespole jedną silną osobowość nakierowaną na dowodzenie resztą, to dobranie kolejnego gracza o tych samych parametrach, będzie zapewne prowadziło do konfliktu pomiędzy tymi dwoma. Z drugiej strony, jeżeli brakuje wam lidera i dobierzecie kolejnego cichego zawodnika, który nie chce brać na siebie odpowiedzialności za prowadzenie zespołu, to grupa bez kierownika szybko się rozpadnie. Ważne jest więc tutaj rozumienie tego, kogo obecnie posiadacie w zespole, a kogo potrzebujecie do niego dobrać (tak, żeby cały zespół na tym zyskał). Najlepiej więc zrobić sobie  listę dodatkowych kryteriów, których nie zawieracie w ogłoszeniu, ale które wykorzystacie w dalszej części rekrutacji – po wybraniu potencjalnych kandydatów z listy zgłoszeń.

Dopasowanie charakterów

Jest to raczej ciekawostka, niżeli coś co zmieni wasz pogląd na rekrutowanie toksycznych graczy. Osobiście też nie jestem ich fanem, bo najczęściej psują tylko morale zespołu. Sytuacja się jednak zmienia, gdy przypadkiem utworzy się team z takich pięciu toksików. Bardzo często, jest on w stanie osiągać podobne a nawet lepsze wyniki od drużyn ukierunkowanych na spokojną atmosferę. Wniosek jest więc prosty. Nie należy łączyć graczy toksycznych z graczami ceniącymi sobie spokój i opanowanie, bo różnice charakterów rozerwą zespół na strzępy.

 

Rekrutacja nowych graczy do zespołu, to bardzo ważny element tworzenia drużyny. Należy więc poświęcić mu odpowiednią ilość czasu. Każdy błąd popełniony na tym etapie, będzie negatywnie wpływał na dalsze funkcjonowanie teamu.

 

RDV

Właściciel bloga Ingaming. Kiedyś orędownik esportu, dzisiaj fan gier single player oraz seriali i komiksów.