Superman Action Comics – Ścieżka Zagłady – Tom 1

Action Comics to seria, która od początku istnienia opiera się na postaci Supermana. Pierwszy jej tom z cyklu DC Odrodzenie nie zmienia tego schematu.

Pierwszy tom serii Superman Action Comics z cyklu DC Odrodzenie, kontynuuje wątek nowego Supermana, którego poznaliśmy w Lois i Clark. Zamiast jednak skupić się na rodzinie Kal-Ela, przedstawiona w tym albumie historia, oscyluje wokół postaci Doomsdaya.

No dobra, trochę skłamałem. Super rodzinka nadal dostaje sporą ilość kadrów dla siebie. W przeciwieństwie jednak do pierwszego tomu Supermana, postacie te są tłem dla walki trójki herosów z niebezpiecznym przeciwnikiem. 

action comics

Wszędzie Doomsday

Jak jednak dochodzi do starcia Doomsdaya z Supermanem? Na siedzibę Genetriconu w Metropolis napada niezidentyfikowana grupa ludzi. Ich celem jest pewien pakunek, który kradną, a następnie próbują przetransportować w inne miejsce. Gdy złodzieje uciekają ze swoim łupem, z ładunku wydostaje się stwór, który – nie zgadniecie… Jest wspomnianym Doomsdayem. 

W międzyczasie Lex Luthor pomaga unieszkodliwić kilku złodziei, a następnie wdaje się utarczkę z Supermanem, który niespecjalnie potrafi uwierzyć w dobre intencje swojego nemezis z innego świata.  

Ostatecznie obaj odkładają rozstrzygnięcie sporu na później, ponieważ Doomsday zaczyna rozrabiać, niszcząc powoli całe miasto. Superman oraz Lex zaczynają więc walczyć z potworem, a w unieszkodliwieniu stwora, pomaga im Wonder Woman.

action comics

Luthor na celowniku

Luthor w swojej nowej wersji, jest o wiele mniej radykalny, niżeli wszystkie jego wcześniejsze wcielenia. Co więcej wydaje się być zainspirowany śmiercią dotychczasowego Człowieka ze Stali i stara się wykorzystywać technologię Apokalips w celu ratowania mieszkańców Metropolis.

Jak nowy Superman podchodzi do działań Lexa? Nadal  traktuje go z dystansem i raczej nic nie wskazuje na to, że miałby na 100% uwierzyć w szczere intencje swojego odwiecznego wroga.

Motyw ten jest jednak całkiem interesujący. Przeglądając kadry z Superlexem ciągle zastanawiałem się, czy będąc na miejscu Kal-Ela, byłbym w stanie zaufać Luthorowi.

action comics

Przewidywalna fabuła

Pokazana w tym komiksie historia, jest bardzo sztampowa. Pomimo przedstawienia dość szorstkich relacji pomiędzy Supermanem a Lexem oraz zaprezentowania wątków dotyczących np. spotkania Lois i Jona z Wonder Woman, cała opowieść jest prostoliniowa. Mamy więc przeciwnika w postaci Doomsdaya, którego trzeba pokonać lub unieszkodliwić. Bohaterowie z mocami muszą więc zacząć ze sobą współpracować, żeby osiągnąć zamierzony cel. I to w zasadzie tyle. 

Nie znajdziecie tutaj nagłych zwrotów akcji. Największym twistem fabularnym, który umieszczono w tym tomie, jest pojawienie się… Clarka Kenta jako osobnego człowieka, który nie ma żadnego związku z Supermanem.  Pozostała część albumu, to w zasadzie powolne pchanie fabuły, aż do momentu unieszkodliwienia potwora.

action comics

Kilka stylów

Wypadałoby na koniec powiedzieć coś o stronie graficznej tego tomu. Pierwsze co rzuca się w oczy, to dwa typy rysunków. Jeden z nich to oczywiście te standardowe, klasyczne szkice, które widujemy na co dzień w amerykańskich komiksach. Drugi cechują: mniej szczegółowa kreska, bardziej pastelowe kolory oraz postacie, które kojarzą mi się z zabawkowymi lalkami. 

Gdyby wszystkie odcinki zebrane w tym tomie były rysowane tym drugim stylem, to obstawiam, że cała historia miałaby trochę inny wydźwięk. Niestety zdecydowano się na koncepcję przynajmniej dwóch rysowników, co w moim odczuciu, trochę ze sobą nie współgra.

action comics

Jaki werdykt?

Komiks nie jest zły. Jeżeli mam być szczery, to w moim odczuciu, jest lepszy od pierwszego tomu Supermana – a na pewno przyjemniej mi się go czytało. Nie ma w nim jednak nic nadzwyczajnego. Zwykła historia o Supermanie, który przy pomocy swoich przyjaciół, znowu ratuje świat – a przynajmniej jego mały wycinek w postaci Metropolis.

Grafiki: Superman Action Comics: Ścieżka Zagłady – Tom 1

RDV

Właściciel bloga Ingaming. Kiedyś orędownik esportu, dzisiaj fan gier single player oraz seriali i komiksów.