Niepełnosprawni w E-sporcie?

Coraz częściej spotykamy się z przeróżnymi turniejami e-sportowymi i także częściej spotykamy się z niepełnosprawnymi graczami. Osobiście uważam, że to dobra sposób na rozluźnienie dla takich osób. Ale co o tym sądzi jedna z tych osób? Zapytamy o to Kotwicza. 

 

[Vex] Witaj, na początek powiedz coś o sobie.

[Kotwicz] Sebastian Kolczyński, 24letni student informatyki z Łodzi. Jestem osobą niepełnosprawną, choruję na artrogrypozę oraz szpotawość kończyn. W internecie znany jako Kotwicz, streamer, youtuber.

 

[Vex] Jesteś osobą niepełnosprawną, a mimo to bardzo lubisz grać w gry i streamować. Co cię do tego zachęciło?

[Kotwicz] Lubię grać w gry od najmłodszych lat, a jeśli chodzi o stream to zachęcili mnie widzowie. Na początek założyłem swój fanpage i pisałem na różnych grupach, że jestem niepełnosprawnym graczem. Odezwało się kilka portali które chciały abym im udzielił wywiadu i po jakimś czasie ludzie pisali, że chcieliby zobaczyć jak sobie radzę na stream, więc popisałem do kilku firm czy będą w stanie pomóc mi zdobyć jakiś sprzęt na którym będę mógł streamować i tak oto jestem.

 

[Vex] Często zdarza się, że osoby niepełnosprawne są wyśmiewane i obrażane, jak to jest u Ciebie na streamie?

[Kotwicz] U mnie są hejterzy jak u każdego, ale to rzadkość, nie reaguje wcale na ich odzywki, a jeśli już to gaszę ich swoją ripostą i milczą. Większość z moich widzów, to osoby kulturalne które są regularnie podczas transmisji i udzielają chętnie odpowiedzi na pytania nowo przybyłych widzów. Wspólna zabawa i pogadanka, to codzienność u mnie na streamie.

[Vex] Jesteś bardzo pozytywną osobą, na swoim streamie organizujesz wiele akcji charytatywnych. Skąd taka inicjatywa?

[Kotwicz]  Ja podczas czasu, w którym streamuję dostałem ogromna pomoc ze strony widzów co pomogło mi się rozwinąć, więc pomyślałem że i ja mogę zrobić coś dla innych. Wiem, że są osoby niepełnosprawne, które mają gorzej ode mnie i chciałem coś dla nich zrobić. Lubię się dzielić.

 

[Vex]Jesteś graczem organizacji “31337 eSPORTS” w dywizji FIFY 15. Czy według Ciebie powinny powstawać drużyny wspierające niepełnosprawne osoby?

[Kotwicz]   Myślę, że organizacja nie wzięła mnie tylko dlatego, że jestem niepełnosprawny lecz dlatego, że jestem dobrym graczem, ale myślę że tak. Fajnie byłoby zrobić jakąś ligę osób niepełnosprawnych w cs/lol itp. taka e-sportowa paraolimpiada,  to by pokazało, że nie jesteśmy tylko “warzywkami”. Sam wspieram niepełnosprawnych i chorych przewlekle streamerów, stworzyłem grupę Niepełnosprawni Stream i streamujemy wspólnie w środy i piątki.

 

[Vex] Na swoim koncie masz między innymi takie osiągnięcia jak 4 Miejsce NAG 2014 i dwa razy ćwierć finał na Insert Coins Łódź. Czy zamierzasz brać udział w jakiś większych lanowych turniejach FIFY ?

[Kotwicz]  Jeśli się zdarzy, że zakwalifikuje się na jakąś większą imprezę lanową, to jak najbardziej wezmę udział. Będę trenował aby by to się udało.

 

[Vex] Dziękuję za wywiad, życzę wielu sukcesów.

[Kotwicz] Dzieki wielkie i zapraszam na stream 🙂

Na koniec dla wszystkich ciekawskich polecam zobaczyć jak Kotwicz radzi sobie z grami.

5 komentarzy do “Niepełnosprawni w E-sporcie?

  1. Jakoś Kotwicz mi nie przypasował jako streamer. Może to dlatego, że On wręcz epatuje swoją niepełnosprawnością (podkreślanie tego na każdym kroku), a jak dobrze wiemy, jest wielu innych niepełnosprawnych graczy, którzy potrafią rywalizować z najlepszymi zawodnikami jak równy z równym i nie robią z tego wielkiego halo (przy tym nie zarabiają na swojej niepełnosprawności).

    PS. Dobry wywiad.

    • Rozumiem, możesz nie lubić Kotwicza, ale jak dla mnie przesadziłeś z tym, że rzekomo zarabia na swojej niepełnosprawność. Kotwicza lubię i widzę co robi na swoich streamach. Prowadzi on bardzo ciekawy kontent, integruje się z widzami. I chyba skoro by chciał zarabiać na swojej niepełnosprawności to by nie robił streamów Charytatywnych. Taka jest moja opinia.

      • Nigdzie nie napisałem, że go nie lubię – w tej kwestii jestem obojętny. Jego stream najzwyczajniej nie przyciąga mojej uwagi, ponieważ w ostatnim czasie oglądam tylko LPLa i większe turnieje z CS:GO.

        W temacie “zarabiania” odniosłem się głównie do drugiego pytania (reklama fanpage’a, pozyskanie sprzętu do streamowania). Skoro jednak wspomniałeś już o stremach charytatywnych, to powiedz mi, czy taki rodzaj streama, nie służy zarabianiu pieniędzy, które mają zostać przekazane na określony cel?

        Żeby była jasność. Nigdzie nie oczerniam i nie neguję roboty jaką wykonuje Kotwicz. Jeżeli ma fanów swojej twórczości – to znaczy, że na nich zasłużył (tak działa internet).

        Jeżeli lubisz materiały przygotowane przez Kotwicza – fajnie, nic mi do tego. Jeżeli nie lubisz – ok, to jest twoja sprawa. Nikogo w tej kwestii nie zamierzam oceniać, ani zmuszać do przyjęcia określonego stanowiska i poglądów.

        PS. Jeżeli kogoś uraziłem swoim postem, to przepraszam. Nie miałem w zamiaru was obrażać – chciałem tylko przedstawić swoją opinię, opartą na zaprezentowanym w wywiadzie materiale.

Komentowanie zostało wyłączone.