Przejście na wyższy poziom, czy po prostu normalny turniej?

Kilka dni temu skończył się turniej, który mimo wszystko moim zdaniem może wprowadzić coś nowego w erze osu!
Jakby nie patrzeć, gra, która nie jest “jeszcze” grą e-sportową, powoli zyskuje coraz większą popularność jeżeli chodzi o samą grywalność – stałe 10,000-15,000 tysięcy graczy on-line to nie taki zły wynik, co nie?
Lecz nie chodzi tutaj tylko o samą grywalność – coraz więcej ludzi ogląda osu! na Twitchu, około rok temu praktycznie nikt nie oglądał/nie streamował Osu, a na chwilę obecną 1000 widzów to taki standard, powoli idzie to do przodu, jest już dwóch full-time streamerów (HappyStick & Doomsday), którzy spokojnie mają po 500/1000 widzów, ale jest także nasz rodak WubWoofWolf, który
od czasu do czasu lubi postreamować i ma nawet po 2000 widzów. Nie tak źle? Ale do czego zmierzam?

 

 

Coraz większa konkurencja

 

Ostatnimi czasy nie tylko “pro-gracze” zaczynają streamować i zdobywać popularność, pokazując skilla przy okazji dostawając kilka groszy od widzów (no cóż, nie takie grosze czasami) –
ale wkońcu w turniejach także startują Ci najlepsi, a turnieje naturalnie są streamowane, ale czy zyskują taką popularność?

Tak. (ta kropka nienawiści, oh wait, not funny). Mimo wszystko turniej o którym mowa, a dalej nie podałem jego nazwy i chyba na to czas – QCUP Tournament $700 Sponsored by QPAD – nazwa jakaś magiczna nie jest, chociaż w pewnym sensie przyciąga oko? QPAD? 700$? What the hell is going on?
Można powiedzieć, że był to największy turniej, który odbył się w osu! jeżeli spojrzymy na prize-pool składający się z dosyć fajnego sprzętu i obstawy, która miała chęć zagrać to naprawdę było co oglądać. Ludzie typu Azer, Xytox, NerO, WubWoofWolf, Doomsday i wielu innych znanych na całej scenie, którzy konkurowali między sobą o taki oto sprzęcik:

Za 1sze miejsce (NerO):

 • QPAD MK-80 Mechanical Keyboard (Red,Blue,Brown or Black switches)
 • QH-90 Headset (Black/white)
 • 5K Mouse
 • UC-V2 Mousepad (90)

Za 2gie miejsce (Azer):

 • QH-90 Headset (Black/white)
 • 5K Mouse
 • UC-V2 Mousepad (90)

Oraz za 3cie miejsce (Doomsday):

 • 5K Mouse
 • UC-V2 Mousepad (90)

I dodatkowo za pierwsze cztery miejsca:

 • CT Collectors Edition Mousepad (With a custom Osu! design by -SI-)

Nie wygląda źle? Oczywiście, że nie – jeżeli spojrzymy na największy turniej, który jest sponsorowany przez cały staff gry – Osu! World Cup to nagrody są fajne. No bo niby grają reprezentacje, ale o co? O supportera na 6 miesięcy i znaczek w profilu? Jako, że sam brałem udział w tym turnieju i mogę się wypowiedzieć.

 

Naprawdę spoczko organizacja

 

Organizacja turnieju była naprawdę zaje**sta, mimo tego, że dużo osób olało ten turniej (brak czasu/szans) przez co był moment, gdzie turniej się trochę opóźnił – ale staff był naprawdę ogarnięty, jeżeli było trzeba do nich napisać z jakimś zapytaniem/zmianą terminu meczu, odpisywali praktycznie natychmiastowo, referee w lobby był naprawdę miły, jeżeli ktoś chciał grać szybciej nie było problemu – takie rzeczy się ceni, bo było naprawdę dużo osób zapisanych i dobra organizacja nie mogła odrazić ludzi od zapisania się do kolejnej edycji, która niedługo na pewno się pojawi, a w międzyczasie na DreamHack Summer 2015 pojawi się już kolejna edycja osu! jako poboczny turniej także sponsorowany przez QPAD.

Wiele można także powiedzieć o komentatorach, całym streamie – wszystko było dopięty na ostatni guzik, oczywiście nikt tutaj nie jest profesjonalnym komentatorem, ale naprawdę dobrze się spisali, nie ma tutaj dużo do mówienia, podczas gry były tylko podawane podstawowe informacje, w przerwie była normalna rozmowa, naprawdę dobrze się słuchało – jednakże finał był genialny, ponieważ sam nie spodziewałem się takiego obrotu spraw – Kotayo i Faayne, którzy w przerwach od gier komentowali ze studia QPAD, rozmawiali z czatem, pokazywali sprzęt do wygrania, co mimo wszystko może nie wyglądało jakoś profesjonalnie jeżeli chodzi o komentarz, ale nie wyglądało to źle, a podczas gier poprzez Skype’a pokazane były kamerki graczy na ich sprzęt, przez co wyglądało to jeszcze lepiej.

 

Gratulacje?

Myślę, że tak można to nazwać – ludzie, którzy stworzyli pierwszą edycję powinni dostać ukłon całej społeczności, która brała udział w turnieju i oglądała zmagania wszystkich zebranych tam osób.
Pokazali, że mimo śmiesznego klikania kółek w rytm można coś wygrać, że ta gra ma przyszłość i mimo straty czasu jest możliwość wygrania 5złotych, a po osiągnięciu wysokiego poziomu nawet dostać z donacji na streamach kilka dolców. Jeżeli kolejne edycje będą iść do przodu, będzie coraz więcej turniejów o nawet kilka złotych przyciągnie to więcej ludzi, a mimo największej oglądalności podczas Osu! World Cup (10,000 osób) i najgorszych nagród – będą oni wkońcu zmuszeni do wymyślenia czegoś nowego, i jak to sam nasz rodak Wilk powiedział:

cóż… nagrody są takie troche… chujowe…

 

4 komentarze do “Przejście na wyższy poziom, czy po prostu normalny turniej?

 1. Jeżeli ta gra, nie pójdzie jeszcze w tym roku w stronę klanów/organizacji, to będzie moim zdaniem kiepsko. Może się okazać, że ilość osób oglądających streamy i biorących czynny udział w życiu tego tytułu, zatrzyma się na obecnej liczbie.
  Nie sprzyja temu także fakt, że samo oglądanie osu! jest na chwilę obecną ciężkostrawne dla przeciętnego widza (ilość kolorów, oczojebne plansze) i sprowadza się głównie do patrzenia na zegar wyników.

  PS. Tylko ja się zastanawiam, dlaczego QPAD ufundował myszki, skoro większość topowych graczy korzysta z tabletów graficznych?

  • Nie do końca oczojebne – większość osób gra na innym skinie niż podstawowy, aby lepiej widzieć grę, a tło jest czarne + dużo osób gra z wyłączonymi “zegarami wyników” – przez co gra wydaje się bardziej czytelna, a po prostu trudna na pierwszy widok, ale w połączeniu z muzyką po czasie bardzo przyjemną grą.

   Ufundowali myszki, bo nie produkują tabletów – prosta sprawa, mogą myszek używać do czegokolwiek, przecież zapewne nie grają tylko w osu, a w innych grach tabletu nie uzywaja? 😀

   PS. Doomsday to myszkowiec (#3).

 2. Ale mnie nie chodzi o to na jakich ustawieniach grają sami gracze, tylko jak widzą grę osoby, które chcą się tym tytułem zainteresować i decydują się na oglądanie streama. ;D

  Tryb obserwatora niestety, ale dla mnie jest nieczytelny. Uważam, że idiotyzmem jest chociażby sam podział ekranu, gdzie z lewej widzisz ekran jednego gracza, a z prawej drugiego – mam dostać zeza, żeby porównywać grę obu zawodników? ;D Moim zdaniem, o wiele lepiej byłoby przedstawić wszystko na jednym ekranie z podziałem na dwa kolory ścieżek (odpowiadające graczom) oraz z wyświetlaniem statystyk (tabelka pokazywana na końcu planszy).

  PS. I tak wolałbym 2x słuchawki/klawiaturę, bo myszki to oni robią chu***e. xD

  • Jeżeli widzisz, że ktoś nie używa myszki, nie oznacza, że myszką nie mozna grac.
   Tryb obserwatora jest czytelny – dwa kursory o roznych kolorach mogą być bardziej wkurwiajace, a tak wybierasz na kogo chcesz patrzeć i tyle.
   Mogą robić chujowe czy dobre – na pewno nie są złe na tyle, ze nie mozna ich uzywać do gry w cokolwiek.

Komentowanie zostało wyłączone.