GameON – czyli dla kogo jest ten lan?

Ostatnio rozmyślałem na temat tych wszystkich polskich turniejów offline, które w ostatnim czasie wyrastają jak grzyby po deszczu i zastanawia mnie jedna rzecz: Dla kogo są one robione?

Nie mówimy przecież o 10 osobowym turnieju na zapleczu szkoły, organizowanym dla uczniów, tylko o rozgrywkach, które odbywają się często w odpowiednio do tego przystosowanych halach/pomieszczeniach, z rozpisanymi wcześniej kwalifikacjami internetowymi itd. Koszt przygotowania czegoś takiego, jest już sam w sobie dość wysoki (pozwolę sobie nie wnikać w szczegóły), a dochodzi do tego jeszcze kwota, jaka musi zostać przeznaczona na nagrody.

 

Kielce i innowacje w e-sporcie

 

Czytając więc informacje, które zostały zamieszczone w internecie, odnośnie turnieju CS:GO GameON w Kielcach, bardzo się zdziwiłem.

Dlaczego? Po pierwsze, cały turniej jest wspierany przez Allplay.pl. Na początku pomyślałem, że skoro znany serwis zabiera się za nadzorowanie tego wydarzenia, powstanie coś na wzór kolejnych odsłon CGS. Nic bardziej mylnego.

Organizatorzy zdecydowali się na przeprowadzenie internetowych eliminacji, dla 32 drużyn, w celu wyłonienia najlepszych 4, które będą miały możliwość rywalizacji w finałowym turnieju offline, którego pula nagród wynosi całe … 2000 zł.

W pierwszej chwili rozważałem taką ofertę w granicach żartu, ale niestety – to nie jest dowcip, to jest rzeczywistość. Ktoś wpadł na pomysł przyciągnięcia nowej grupy docelowych klientów na targi, przy użyciu turnieju w CS:GO, którego zwycięzcy dostaną na głowę całe 240 zł (do podziału za 2 i 3 miejsce, zostają kosze wafli i waciki).

 

 

Starczy mi na hamburgera?

 

Robiąc szybki rachunek zysków i strat, dochodzę do wniosku, że jedynymi osobami, które będzie stać na udział w tym przedsięwzięciu są sami Kielczanie oraz osoby z okolic tego miasta. “No i fajnie”, jak mawia pewien facet w popularnej reklamie, pytanie tylko, dlaczego ktoś zdecydował się na zrobienie eliminacji dla 32 drużyn z czego tylko 4 zobaczymy na lanie? Nie lepszym rozwiązaniem byłoby zrobienie turnieju open dla 16 teamów?

Pozwolę sobie przemilczeć dalszą kwestię nagród, które są co najmniej śmieszne, szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę rodzaj gry – drużynowy FPS, w którym standardowo mecze są rozgrywane 5 na 5. Pula nagród w wysokości 2000 zł, mogłaby idealnie sprawdzić się w przypadku Fify lub Hearthstone’a, gdzie gracze rywalizują ze sobą 1 na 1. W przypadku CSa, moim skromnym zdaniem, organizatorzy tylko się ośmieszają.

 

PS. Ciekawy jestem, czy zobaczymy tam jakiś team z top5 Polski. Macie jakieś pomysły? Zaznaczam, że Virtus.low ma już inne plany, a Gejmers2 jeszcze się waha, tak samo jak DR@GONS.

PS2. http://allplay.pl/pl/tournament/gameon-kielce-csgo-eliminacje,470/ ESC i ATB się jednak zapisało – zawsze to jakaś wycieczka.

RDV

Właściciel bloga Ingaming. Kiedyś orędownik esportu, dzisiaj fan gier single player oraz seriali i komiksów.