telltale games

Telltale Games – co tutaj się wydarzyło?

Telltale Games – twórcy gier z serii The Walking Dead ogłosili zakończenie działalności. Co z projektami, które nie zostały jeszcze wydane?

The Walking Dead – myślę, że jest to marka, który mówi coś każdemu miłośnikowi popkultury i to nie tylko jeżeli chodzi o popularny serial, ale także o grę – a tak naprawdę o studio, które postanowiło zakończyć działalność.

Ale przecież: różne studia zamykają działalność, co w tym dziwnego? – Gdyby nie było w tym nic dziwnego, nie powstałby ten post. Co więc przykuło moją uwagę?

Nagła informacja i trwające projekty

Największym zaskoczeniem jest zakończenie działalności, podczas powstawania ostatniego epizodu The Walking Dead. Tytułu który najbardziej wpłynął na swoich twórców i popularność studia. Jest to gra, który wychodziła przez lata w czterech częściach, a na sam koniec po tak długim czasie – stało się bardzo prawdopodobne, że ludzie nie dostaną pełnoprawnego zakończenia. Najbardziej dziwi to, że niedługo przed ogłoszeniem zakończenia działalności studia, społeczność dostała informacje o tym, kiedy zostaną opublikowane ostatnie epizody gry. Tak jakby do ostatniej chwili zarząd nie wiedział nic na temat zamknięcia Telltale. Anulowane zostały też takie gry jak: The Wolf Among Us: Season Two – będąca również bardzo wyczekiwanym produktem oraz Game of Thrones: Season 2.. O ile się nie mylę, żadna z nich nie była jeszcze w produkcji.

Iskierka nadziei

Jeżeli chodzi o te dwa, wyżej wymienione tytuły, jest to potwierdzone oficjalnie, że nigdy nie ujrzą one światła dziennego. W przypadku The Walking Dead – jest jeszcze promyk nadziei. Ze względu na to, że zostały tylko dwa epizody sezonu, a gracze okazali w internecie ogromne wsparcie dla idei ukończenia tej gry, Telltale ma nadzieję znaleźć inną możliwość, aby jednak ją dokończyć. Z wiadomych informacji, potwierdzonych na Twitterze producenta, dowiedzieliśmy się, że: Wielu partnerów wyraziło zainteresowanie dokończeniem ostatniego sezonu. Nie możemy nic obiecać na dzień obecny, jednak pracujemy nad tym, aby epizod 2 oraz 3 zostały wydane w jakiejś formie. Informacja ta została podana tydzień temu, obecnie jednak trochę się już pozmieniało. O tym jednak na samym dole.

Zajmijmy się na chwilę trochę innym tematem. W końcu co się stanie z pracownikami studia? Tutaj zaczyna się właściwa zabawa.

Zwolnienia oraz przyjęcia

Wyobraźcie sobie, że pracujecie. Wszyscy robią swoje i z dnia na dzień dowiadujecie się, że Ty oraz 250 osób w twojej firmie, zostajecie nagle zwolnieni, ponieważ przedsiębiorstwo ogłasza koniec działalności. Brzmi okropnie?

Wyobraźcie sobie również to, że tydzień-dwa przed zamknięciem studia, były przyjmowane kolejne osoby. Niektóre z nich zmieniły miejsce zamieszkania i przyjechały do siedziby firmy z drugiego końca kraju. Wszystko po to by dowiedzieć się, że nagle tracą pracę.

Ktoś powie, że jest to normalna sprawa – owszem, zwolnienia zdarzają się wszędzie. Jednak według prawa USA, pracownicy powinni wiedzieć o tym przynajmniej 60 dni przed zwolnieniem – nie mówiąc już o braku pieniędzy, które powinni dostać. Niedawno dowiedzieliśmy się również, że z grupy dalej zatrudnianych 25 osób, kolejne zostały zwolnione. Nie wiadomo jednak czy wszyscy czy tylko pojedyncze osoby .

Firma również została pozwana przez byłych już pracowników i wszystkie dowody są raczej po ich stronie. Jest więc duża szansa, że przynajmniej dla nich sprawa może zakończyć się dobrze.

ingamingg

Powód zamknięcia?

Nie wiem czy jest to już potwierdzone czy też nie – ale zamknięcie jest najprawdopodobniej spowodowane wycofaniem się ostatniego lub dwóch ostatnich inwestorów – AMC oraz Smilegate.

Na dodatek ponoć sprzedaż ostatniego sezonu The Walking Dead nie była zachwycająca. Moim zdaniem włodarze powinni wziąć pod uwagę to, że gra wychodzi przez dłuższy okres i ludzie od razu nie zamierzają kupić wciąż powstającego produktu, gdyż wolą dostać go w formie ostatecznej.

Dodam jeszcze na sam koniec jedną kwestię. Partnerzy, którzy mieliby dokończyć serię The Walking Dead, byliby tymi, którzy przyjęliby pewną część byłych pracowników Telltale, tak aby to oni dokończyli ich projekt. Ogólnie ma to bardzo duży sens – były to osoby, które pracowały nad grą, a zważywszy na to, że połowa gry była już ukończona, prace nad drugą były również w toku. Epizod trzeci ponoć był prawie dokończony, a czwarty w produkcji – nie mówiąc o aktorach głosowych, którzy nagrali już wszystkie dialogi. Ogólnie mówiąc – ogromna część gry jest skończona. Dużo jednak zależy od porozumień między firmami i tym gdzie pójdą byli pracownicy.

Im więcej czasu minie, tym gorzej, gdyż oni sami nie będą siedzieć na bruku zbyt długi czas. Inna sprawa, że będąc zwolnionym w ten sposób, mogą nie chcieć wracać do jakby nie patrzeć; byłego pracodawcy.

Podsumowując?

Ogólna sytuacja firmy jak i jej pracowników, to jedna wielka kpina. Ze strony trzeciej wygląda to tak, jakby zarząd miał gdzieś swoich pracowników oraz kompletnie się z nimi nie kontaktował. Ludzie zatrudnieni w Telltale sami przyznawali na Twitterze, że pracowali bardzo dużo, a dokładniej po 80 godzin tygodniowo. Gdzie w takim razie podziały się efekty?

Wspomniana wcześniej ogromna liczba osób zwolnionych, obstawiam, że zrozumiałaby problemy firmy – gdyby tylko dowiedziała się od zarządu, co może się święcić. Razem może doszliby do porozumienia i mogłoby to zakończyć się w bardziej pokojowy sposób. Wydane zostałyby zapewne również ostatnie projekty, które studio tworzyło.

Mówiąc wprost – całą sprawę mogłoby uratować najzwyklejsze przyspieszenie produkcji ostatnich gier, tak aby zebrać ostatnie żniwa pieniężne i zakończyć działalność firmy.

Jednego jednak nie zaakceptuję. Sytuacji w której Telltale wyda The Walking Dead do samego końca, a następnie nie zapłaci swoim byłym pracownikom należnych im pieniędzy. To właśnie oni przez te lata wydawali gry, które setki/miliony osób pokochały. Nie byłoby to zbyt fair, gdyby osoby trzecie dokończył ich projekty, a oni nie dostaliby za to nawet dolara.

W takim wypadku będę bardzo zawiedziony brakiem zakończenia, jednak nie takim kosztem. Nadal jest to tylko gra. Na chwilę obecną możemy mieć tylko nadzieję, że wszystko potoczy się dobrze dla obu stron.

Porozumienie zawarte

Jak wskazują wszystkie widoczne znaki na niebie i ziemi, tuż po napisaniu tego tekstu, Telltale Games ostatecznie doszło do porozumienia z firmą Skybound Games, która na Twitterze potwierdziła, że dokończy The Walking Dead. Jest to oczywiście świetna wiadomość dla fanów. Gra zostanie dokończona, a społeczność w większej mierze zaspokojona – w tym również ja.

W planach jest zatrudnienie jak największej ilości byłych pracowników Telltale, którzy mogliby pracować w nowej firmie, jak i dokończyć ostatni sezon. Można uznać to za dobry prognostyk, ponieważ duża część pracowników – w miarę krótkim czasie po zwolnieniu, znajdzie miejsce pozwalające im prowadzić normalne życie (przynajmniej ze względu na zarobki).

Osobiście mam również nadzieję, że pracownicy dostaną należne, zaległe pieniądze, które w pewnym stopniu – mogłyby być zapłacone im ze sprzedaży gry. Takie rozwiązanie mogłoby zakończyć polubownie całą sprawę, co oznaczałoby zapewne wycofanie pozwu. Czy do tego jednak dojdzie? Dowiemy się niebawem.


Jeżeli masz jakieś pytania, albo chcesz zaproponować temat, który powinniśmy poruszyć na łamach naszego bloga, to skontaktuj się z nami drogą mailową lub poprzez fanpage na Facebooku. Zachęcamy także do zapoznania się z naszymi pozostałymi wpisami.