ostatnie dni supermana

Droga do Odrodzenia: Superman – Ostatnie dni Supermana

Ostatnie dni Supermana to drugi tom miniserii Droga do Odrodzenia.

Superman – Ostatnie dni Supermana, czyli drugi tom z cyklu: Droga Do Odrodzenia, jest zwieńczeniem historii Człowieka ze Stali, którą czytelnicy mogli śledzić w ramach serii Nowe DC Comics.

Początek końca

W największym skrócie, opowieść skupia się na przygotowaniach Supermana do własnej śmierci. W wyniku zbyt wielu starć, stoczonych w zbyt krótkich odstępach czasu, ciało Clarka Kenta zaczyna się rozpadać. Człowiek ze Stali powoli umiera, a czytelnik towarzyszy mu podczas pożegnania z najbliższymi.

ostatnie dni supermana

Umieranie musi trochę potrwać

Jak to jednak zwykle bywa w życiu superbohatera, śmierć nie jest wymówką – szczególnie gdy trzeba uratować kilka istnień ludzkich! Ostatnią misją Supermana, miało okazać się powstrzymanie Denny’ego Swana, który po trafieniu dziwną kulą energii, stał się energetyczną kalką Clarka Kenta.

Ostatecznie wiara klona w bycie Supermanem i jego brak kontroli nad nowymi mocami, doprowadza do konfrontacji kopii z oryginałem. Jakby tego było mało, w międzyczasie okazało się jeszcze, że na ziemi istnieje kilku innych Supermanów…

Nie jest tak źle

Możliwe, że przedstawiony powyżej zarys historii, nie zachęca do zapoznania się z tym albumem. Jest jednak lepiej niżeli można by było się tego spodziewać. Autorowi scenariusza udało się przygotować opowieść, która może nie powala na kolana, ale potrafi wciągnąć czytelnika do świata Supermana, który jest pogodzony ze swoim losem.

ostatnie dni supermana

Problem z ukazaniem postaci

W internecie można znaleźć przynajmniej kilka opinii na temat braku emocji, jakie ostatecznie towarzyszą śmierci głównego bohatera w tej serii. Osobiście uważam, że jest to zabieg celowy. Scenarzysta nie chciał kopiować walki Supermana z Doomsday’em, gdzie głównym motywem przewodnim było ratowanie świata – kosztem własnego życia. Wydźwięk starcia ze Swanem jest zupełnie inny. Śmierć staje się pewna, a Kal-El może jedynie zdecydować, kiedy ma ona nastąpić.

Postacie drugoplanowe

Chociaż śmierć jest motywem przewodnim tego albumu, to jednak sama fabuła dość mocno oscyluje wokół postaci pobocznych – czy raczej najbliższych Clarka Kenta. Jedni z nich tracą przyjaciela, inni kochanka, a jeszcze inni członka rodziny. Co jednak ważniejsze – kadry z ich udziałem są naturalne. Nie zauważyłem w tym komiksie zbytecznego przerysowywania tragedii. Na planszach prezentowane są reakcje oraz uczucia, które faktycznie mogą nam towarzyszyć, gdy żegnamy się z kimś bliskim.

ostatnie dni supermana

Rysunki oraz kolory

Jeżeli chodzi o barwy oraz rysunki – są miłe dla oka i na tyle wyraziste, że nawet w momencie przeglądania bardziej skomplikowanych scen walki, czytelnik nadal wie co się dzieje.

Problemy zaczynają się, gdy trafimy na kadry, które mają maksymalnie dwie postacie oraz obszerne tło. Czytając ten komiks, miałem wrażenie, że zwyczajnie nie pasują one do całości, ponieważ zawierają w sobie zbyt wiele pustej, niezagospodarowanej przestrzeni.

Warto przeczytać?

Drugi tom należący do miniserii: Droga Do Odrodzenia, to niewątpliwie ciekawy komiks. Czytelnik znajdzie tutaj wszystko to, czego mógłby się spodziewać po standardowej historii o Supermanie oraz trochę więcej, ponieważ całość jest uzupełniona o ładunek emocjonalny, który został wygenerowany przez nieuniknioną śmierć superbohatera.

Osobiście uważam, że Ostatnie dni Supermana, a także wcześniej opisywany Lois i Clark, to dwa interesujące wydania zbiorcze, które stanowią dobry wstęp do Odrodzenia. Co więcej, ukazują one postać Clarka Kenta z kilku różnych perspektyw, więc nawet jeżeli nie przepadasz za samym Supermanem, to i tak znajdziesz w nich coś dla siebie.

 

Grafiki: Droga do Odrodzenia: Superman – Ostatnie dni Supermana

RDV

Właściciel bloga Ingaming. Kiedyś orędownik esportu, dzisiaj fan gier single player oraz seriali i komiksów.