FACEIT Premium – nowa przygoda, chęć rozwoju, więcej zabawy czy może strata pieniędzy?

Piszę to jako BYŁY posiadacz konta premium na lidze FACEIT – tak gdyby tylko ktoś uważał, że rzucam słowa na wiatr i poniższy tekst będzie zniechęceniem/zachęceniem ludzi do gry na tej stronie bez wcześniejszego doświadczenia – oczywiście skupiam się na grze Counter-Strike, która jest główną atrakcją, jednak możemy pograć także w World of Tanks, Dotę, Smite’a PC/XBOX, Overwatch, Team Fortress 2 oraz League of Legends.

 

Strona oraz cena konta premium

 

Strona niezależnie od tego co ktoś o niej pomyśli – jest bardzo czytelna. Przed samym założeniem konta widnieją na niej informacje nt. gier, w których możemy uczestniczyć, turniejach, streamach osób, które obecnie grają mecz na stronie FACEIT czy też nagrody, które można wygrać poprzez wygranie turniejów/zdobycie punktów w ligach i wymianie na nagrody.

Zakup konta premium oczywiście wiąże się z małym wydatkiem pieniędzy – no niestety, tutaj nie takim małym zależnie od tego, na ile chcemy mieć to konto i w jakiej formie.
Otóż FACEIT daje nam możliwość zakupienia konta tzw. Supportera, który pozwala nam grać wszystkie ligi (niestety premium tylko raz miesięcznie), turnieje oraz posiadanie kapitana w poczekalni, gdzie wybieramy mapy/serwer. Konto Premium daje nam nie wiele więcej – poza tym co wymieniłem, wszystkie ligi mamy nielimitowane, dostajemy specjalne statystyki oraz możemy tworzyć nawet swoje turnieje – opcja raczej mało użyteczna dla typowego gracza. W jakiej cenie takie rarytasy?

Z ilością miesięcy, którą chcemy kupić dostajemy małe zniżki – nie wiem czy dalej to działa, jednakże £2.99 kosztuje miesiąc konta Supporter oraz £5.99 konto Premium. Osobiście pamiętam, że za konto zapłaciłem 140/150zł na 6miesięcy. Cena nie wydaje się taka wygórowana na taką długość czasu, jednak na miesiąc 20/30zł całkowicie się nie opłaca jeżeli zamierzamy grać tylko w lidze, do której nas przydzieli. 

Oczywiście mimo ceny jest możliwość wygrania fajnych rzeczy poprzez wymianę punktów, które dostajemy za pozycję w lidze – przykładowo za 3 miejsce w lidze złotej dostaniemy 9,000 FACEIT Pointsów, które możemy zamienić na chociażby skin M4A1-S | Hyper Beast (Factory New), który mało nie kosztuje, czy inne tańsze skiny, jak i dodatki do DOTY2, RP do LoLa, czołgi do World of Tanks itd. – oczywiście żeby wymienić te punkty na sprzęt potrzeba ich trochę więcej – podkładka Corsair jest warta 35,000 czy też coś z wyższej półki Razer BlackWidow Chroma za 125,000 – także jeżeli reprezentujemy jakiś wysoki poziom czy też mamy przyjaciół do gry – są szanse na wygranie kilku zabawek.

 

Ligi, system punktów ELO oraz party

 

Cóż, początek myślę był dosyć miły i zachęcający do kupna konta premium na FACEIT, lecz trochę trzeba to zmienić.

Ligi jak ligi – na zwykłym matchmakingu mamy rangi takie jak silver, gold, orzeł, global elite itd. itd. – tutaj jednak ligi działają w przybliżonym schemacie do tego, który mamy obecnie w StarCraftcie 2, ew. League Of Legends. – brąz, srebro, złoto, diament, master, challenger FPL oraz FPL.

Wydawałoby się fajnie, wygram kilka meczy, w jeden dzień mogę awansować np. z brązu do srebra jak chociażby na matchmakingu, jednak system ten moim zdaniem nie ma kompletnie sensu, czemu?

Po zakupieniu konta premium i zaczęciu gry musimy zagrać placement mecze, które przydzielą nas do ligi, która potencjalnie powinna być odpowiednikiem naszego skilla – niestety tak nie jest. Zaczynając grę na FACEIT mamy punkty ELO – czyli każdy gracz w swoim profilu ma przypisane punkty ELO, dostaje je za wygrany mecz, zostają też one odebrane za przegrany. Nie byłoby nic w tym wielkiego, gdyby nie to, że znaczą one więcej w dojściu do ligi MASTER aniżeli same punkty w lidze. Tak więc nikt nie zwraca uwagi na to jak idzie mu w danej dywizji (zależnie od tego czy zależy mu na dojściu do najwyższej ligi FACEIT czy też graniu dla zabawy/chęci wygrania sprzętu), tylko patrzy na te punkty w profilu, które są całkowicie losowo rozdawane. Byłoby to może okej, gdyby nie to, że i tak dostajemy je za wkład całej drużyny, a nie osoby – jak to powinno być. Czyli niezależnie od tego jaki zagrasz mecz, czy robisz kosmiczne statystyki w porównaniu do przeciwnika czy nawet kolegów z twojej drużyny – nie ma żadnego bonusu. W skrócie mówiąc – podwójna możliwość dostawania punktów, która działa w ten sam sposób.

Czemu o tym mówię? Otóż dużo osób gra obecnie na FACEIT jako odpowiednik matchmakingu – po prostu z lepszą jakością serwerów i na premium z możliwością wygrania czegoś i “pokazania się” – jednak niezależnie od tego jak gramy dostajemy punkty w lidze/na profilu w taki sam sposób jak koledzy z drużyny gdzie chociażby w lidze moglibyśmy dzielić te punkty w taki sam sposób (+12 za wygraną, -12 za przegraną, +6 za remis) a w profilu punkty ELO, które pozwalają nam co miesiąc przypisać się do danej ligi za to jak dobrze szło nam w meczach. Chodzi tutaj o to, że są osoby, które specjalnie przegrywają gry, wychodzą i mimo przegranej czy wygranej dostają taką samą ilość punktów co mija się z celem jeżeli jedna osoba ciężko pracuje, a druga po prostu robi burdel, czyż nie?

Tak samo wygląda to jeżeli chodzi o 5-osobowe party, które zazwyczaj ma większe szanse na wygraną – po prostu przeciwnik zostaje przydzielony solo, czy też party dwu/trzyosobowe. Czemu wygląda to tak samo jak na matchmakingu, gdzie każdy zostaje losowo przydzielony do danej gry jeżeli równie dobrze mogą grać na przeciw siebie dwie drużyny? Wydaje mi się, że każdy powinien mieć równe szanse, a taka mała zmiana nie byłaby dużym problemem a poprawiłaby jakość i zadowolenie graczy na danej platformie.

 

Streamerzy, turnieje oraz inne dodatki poza kontem Premium

 

Strona daje nam bardzo dużo możliwości jeżeli chodzi o możliwość grania drużynowo czy też pokazania innym osobom swoich gier poprzez dodanie swojego streamu po połączeniu konta FACEIT z Twitchem. Zakładka z streamami jest dosyć mała jednakże bardzo przejrzysta, streamy ładują się natychmiastowo oraz nie ma ich nigdy w dużej ilości przez co jest możliwość, że ktoś zauważy właśnie twój livestream do którego dołączy. Wchodząc w niego pokazuje się nam także cały profil danego gracza, także jeżeli nie jesteś nikim znanym i prezentujesz jakiś poziom czy też szukasz kogoś do gry – jest duża możliwość, że znajdziesz kogoś z kim rzeczywiście możesz zagrać nie raz czy dwa, a nawet na dłużej.

Jeżeli chodzi o turniejeich ilość jest ogromna – czy to dla osób z kontem premium czy z kontem bez odbywają się co godzinę z przerwą na oko 15godzinną po 10 turniejach – do wygrania są oczywiście FACEIT Pointsy, 10000 w lidze premium oraz 5000 w darmowej dla każdej osoby z drużyny – można tam dołączyć także solo gdzie zostanie przydzielona nam drużyna losowo, ilość drużyn to 32 (oczywiście nie zawsze) przez co jeżeli prezentujesz jakiś poziom wraz z kolegami jest dosyć łatwa możliwość wygrania punktów i kolejno ich wymiany zwłaszcza jeżeli spojrzymy na częstotliwość turniejów.

 

Podsumowanie

Jeżeli nigdy nie słyszałeś niczego nt. platformy FACEIT i jedyne co grasz to matchmaking – może w jakiś sposób ten artykuł będzie dla Ciebie przydatny.
Największym plusem jest chyba to, że serwery są naprawdę wysokiej jakości oraz posiadają 128tickrate.
Jeśli prezentujesz jakiś poziom, którym nie jest posiadanie Gold Novy na matchmakingu to są jakieś szanse na to, że będziesz się dobrze bawił i uda Ci się rozwinąć jeszcze bardziej. Po jakimś czasie jeśli zdecydujesz się zakupić konto premium masz duże szanse na wygranie czegoś i wygrane punkty uda Ci się zamienić na sprzęt, a jeżeli ambicje Ci pozwolą to kto wie – FACEIT Pro League stoi otworem?

PS. Tekst napisany dosyć dawno w połowie (dokładniej 2/3miesiące temu) jednak brak ambicji i czasu nie pozwolił mi na jego dokończenie przez co jest on dosyć losowo napisany i trochę niekompletny, może pojawić się trochę błędów za które osobiście przepraszam.