właściciel a ceo w organizacji esportowej

Czym różni się właściciel od CEO w organizacji esportowej?

Właściciel i CEO organizacji esportowej, to dwie różne funkcje, które bardzo często są ze sobą mylone.

Kiedy pojawia się słowo właściciel w kontekście organizacji esportowej, bardzo często zakładamy, że chodzi o CEO. Nie jest to jednak w 100% prawdą, ponieważ te dwie funkcje, różnią się od siebie diametralnie.

Czym zajmuje się właściciel?

Właściciel to osoba, która posiada pełne prawa do zarządzania daną rzeczą. W przypadku spółek, jest to człowiek lub podmiot posiadający osobowość prawną, który za pomocą akcji lub udziałów kontroluje dany projekt.

Właściciel odpowiada głównie za: zapewnienie funduszy, określenie budżetu, rozporządzanie pieniędzmi, podejmowanie kluczowych decyzji, zatrudnianie osób, zwalnianie osób, podejmowanie współprac itp.

Czym zajmuje się CEO?

W największym skrócie – CEO to funkcja wykonawcza, której polskim odpowiednikiem jest prezes. Osoba pełniąca obowiązki CEO jest więc najwyższym w hierarchii menadżerem, który odpowiada za wdrażanie strategii i planów przygotowanych przez właściciela lub zarząd.

Nie jest to jednak menedżer szeregowy, więc nawet jeśli odpowiada bezpośrednio przed organem będącym nad nim (zarząd/właściciel), to nadal ma dużo swobody w zakresie wykonywania własnych obowiązków.

Dlaczego CEO jest mylony z właścicielem?

Pomyłka ta wynika najczęściej ze sposobu funkcjonowania organizacji esportowych w Polsce. Bardzo często właściciel – w celu zredukowania kosztów, decyduje się na pełnienie obu funkcji.

Jest to o tyle wygodna sytuacja dla CEO, że nie musi zawracać sobie głowy pozwoleniami, które – jako właściciel – może wydawać sobie praktycznie od ręki. W efekcie skraca się czas pomiędzy: podjęciem decyzji, a jej wprowadzeniem w życie.

Podsumowując informacje zawarte w tym wpisie:

  • Właściciel to osoba (lub podmiot mający osobowość prawną), która posiada pełne prawa do zarządzania danym projektem.
  • CEO to funkcja wykonawcza, od której zależy sposób wdrażania poszczególnych decyzji.
  • CEO to najwyższy w hierarchii menedżer w organizacji.
  • Funkcja CEO charakteryzuje się dużą swobodą w zakresie wykonywania obowiązków.
  •  Właściciel w polskich organizacjach esportowych, pełni bardzo często funkcję CEO.

Jeżeli masz jakieś pytania, albo chcesz zaproponować temat, który powinniśmy poruszyć na łamach naszego bloga, to skontaktuj się z nami drogą mailową lub poprzez fanpage na Facebooku. Zachęcamy także do zapoznania się z naszymi pozostałymi wpisami.

RDV

Właściciel bloga Ingaming. Kiedyś orędownik esportu, dzisiaj fan gier single player oraz seriali i komiksów.