ajdi

Ingaming Wywiad: Ajdi – o przyszłości ATOMS Cup

W końcu jest! Obiecany wywiad, który udzielił nam Ajdi z Team ATOMS. Miał ukazać się wcześniej, ale niestety z przyczyn od nas niezależnych, możecie go przeczytać dopiero teraz.

Tym razem moim rozmówcą był Ajdi – człowiek, którego możecie kojarzyć chociażby z ExiVision lub nowszych projektów, do których można niewątpliwie zaliczyć: Team e-sport ATOMS ZDZ Szkoły w Kętach oraz ATOMS Cup Kęty. Jeżeli chcecie dowiedzieć się: dlaczego klasy esportowe to przyszłość oraz jak zorganizować turniej offline, to zapraszamy was do przeczytania poniższej rozmowy:

Jako, że wiele osób może Ciebie jednak nie kojarzyć, przedstaw się wszystkim i opowiedz coś o sobie. Co robisz na co dzień, czym zajmujesz się w wolnych chwilach?

Nazywam się Adrian Kozieł, w esporcie znany bardziej jako Ajdi. Mam 18 lat i na co dzień uczęszczam do technikum informatycznego z rozszerzeniem esportowym (ZDZ Kęty). Dodatkowo trenuję piłkę nożną oraz jestem sędzią piłkarskim.

Co dzieje się z ExiVision? Temat zamknięty, czy jeszcze planujesz wrócić do tego projektu?

Temat nie jest zamknięty i na pewno nie będzie, jednak z racji obowiązków związanych ze szkolnymi projektami na temat esportu, ExiVision troszkę zeszło na boczny tor. Teraz działamy mniej intensywnie w tej kwestii, ale w przyszłości liczmy na powrót z przytupem na scenę esportową. Oczywiście gdyby już teraz znalazły się zespoły chętne do reprezentowania naszych barw, to zapraszamy do kontaktu.

Przejdźmy zatem do tych szkolnych projektów. Jak to się stało, że trafiłeś do ZDZ Kęty?

Trenuję piłkę nożną od wczesnego dzieciństwa. Praktycznie całą swoją edukację odbyłem w szkołach o profilu sportowym – piłkarskim. Liczne kontuzje spowodowały, że zawodowe uprawianie sportu stało się dla mnie niemożliwe. Koniecznie okazało się znalezienie szkoły średniej o profilu innym niż sportowy. Wtedy dowiedziałem się, że w Kętach otwiera się innowacyjne technikum informatyczne z rozszerzeniem esportowym. Pomyślałem, dlaczego by nie spróbować, zwłaszcza, że gaming poza sportem, był moją drugą pasją. Szkoła jest zdecydowanie godna polecenia. Sam uczęszczam do niej już o 1,5 roku.

Od pewnego czasu jesteś związany ze szkolną drużyną ATOMS. Czym się tam zajmujesz?

W szkolnej drużynie ATOMS byłem i jestem przede wszystkim zawodnikiem. W pierwszym półtorarocznym istnieniu klasy o takim profilu, z większymi bądź mniejszymi sukcesami wraz z czwórką innych chłopaków, reprezentowaliśmy szkołę w turniejach CS:GO. Zdecydowanie naszymi największymi sukcesami było 9. miejsce na Mistrzostwach Polski Szkół 2017 oraz 2. miejsce w Mistrzostwach Polski Klas Esportowych 2018. Obecnie moja rola się zwiększyła, ponieważ nie tylko gram w pierwszym składzie, ale też zajmuję się prowadzeniem szkolnych (esportowych i nie tylko) social mediów oraz pomagam przy organizacji i planowaniu eventów.

Myślisz, że tego typu zespoły są przyszłością esportu?

Myślę, że zdecydowanie tak. Możliwości jakie mają takie zespoły bądź zawodnicy są naprawdę świetne. Jako przykład mogę podać uczniów klas esportowych ZDZ Kęty. Zawodnicy w szkole mają do dyspozycji najlepszy sprzęt do treningów (monitory 144hz, FPS 300+, itd.). Dodatkowo szkoła zapewnia zawodnikom drużyn CS:GO i LoL-a potrzebnych trenerów, którzy pracują nad poprawą umiejętności drużynowych oraz indywidualnych. Indywidualna analiza jest naprawdę ważna, a tutaj trenerzy są cały czas do dyspozycji. Zawsze podpowiadają co można jeszcze poprawić, a co jest dobrze. Dodatkowo do dyspozycji naszych graczy jest esportowy psycholog i pedagog, który cały czas nad nimi czuwa. W przypadku młodych zawodników jest to naprawdę potrzebne. Podczas wyjazdów na wszelkiego rodzaju turnieje bądź wydarzenia, szkoła zapewnia zawodnikom transport i w razie potrzeby nocleg. Mamy możliwość uczestniczenia we wszystkich najważniejszych imprezach esportowych w Polsce.

Dyrekcja i nauczyciele są otwarci na współpracę i pojawiają się coraz to nowe propozycje. Zwracana jest nawet uwaga na takie szczegóły jak to, że zawodnicy dostają dresy bądź koszulki drużynowe. Jeśli gracze nie sprawiają problemów wychowawczych oraz ich oceny w szkole są dobre, a zaangażowanie w esport jest na wysokim poziomie, to szkoła jest w stanie zorganizować dla zawodników bootcamp, w budynku szkolnym bądź nawet w Gaming Housie. ZDZ Kęty jest otwarte na sugestie i propozycje uczniów. Zawodnicy mają wszystko czego potrzebują, a jak widać, warunki są naprawdę na najwyższym poziomie.

Jedyne na czym muszą koncentrować się uczniowie, to nauka oraz trening. O wszystko inne dba szkoła.

Wypowiadasz się w samych superlatywach o projekcie klas esportowych w Kętach. To co jednak w przypadku drużyn jest najważniejsze, to wyniki. Z tego co sam powiedziałeś, wychodzi na to, że tych w przypadku ATOMSów za wiele nie ma. Nawet bym zaryzykował stwierdzenie, że mimo tego całego zaplecza, efekt jest dosyć mizerny. Z czego to może wynikać? Z doboru turniejów? Z mocno zróżnicowanego poziomu zawodników?

Wydaje mi się, że mizerny efekt, to zbyt mocne określenie. Jako szkoła występujemy we wszelkiego rodzaju turniejach: CS:GO, LoL, FIFA, które są nie tylko dla szkół. Szczególnie upodobaliśmy sobie udział w turniejach open, w których mogą grać drużyny złożone z zawodników bez żadnych ograniczeń wiekowych czy też obowiązku ich przynależności do jednej szkoły. Poziom jest tam naprawdę wysoki.

Wiadomo, łatwiej jest złożyć drużynę mając do dyspozycji dowolnych wybranych przez siebie zawodników z całego kraju (a czasem i dalej) pasujących do Twojej koncepcji, niż stworzyć team z kilkuset – czy w najlepszym przypadku, kilku tysięcy zawodników, uczęszczających do jednej szkoły. My musieliśmy utworzyć drużynę z zaledwie ośmiu uczniów! Zadanie było naprawdę ciężkie, ale udało się. W tym roku pole manewru było większe, bo wybór najlepszej piątki był już ograniczony nie do ośmiu, a do trzydziestu uczniów. Myślę, że przy takiej liczbie zawodników i tak młodym zespole, udział w kilku czy nawet kilkunastu turniejach offline oraz kilku rozgrywkach online, nie jest złym wynikiem. Dodajmy, że do większości z tych zmagań, przecież trzeba było przejść eliminacje!

Tak jak już wcześniej wspomniałem, naszymi największym sukcesem jest: 2. miejsce na MISTRZOSTWACH POLSKI KLAS ESPORTOWYCH 2018 oraz 9. miejsce podczas MISTRZOSTW POLSKI SZKÓŁ 2017. Warto jednak zauważyć, że zarówno na turniejach LAN-owych czy tych internetowych, również udawało nam się dochodzić do etapu ćwierćfinałów czy nawet strefy medalowej – zarówno w rozgrywkach dla wszystkich drużyn jak i tych, które były przeznaczone tylko dla szkół.

atoms cup

Jak już jesteśmy przy turniejach. Ostatnio wystartowaliście z inicjatywą ATOMS Cup Kęty. Możesz powiedzieć nam coś więcej o tym, jak wpadliście na pomysł stworzenia czegoś takiego?

Jako klasa esportowa zauważyliśmy, że w Polsce nie ma zbyt wielu turniejów typowo dla klas o takim profilu, więc wyszliśmy z inicjatywą stworzenia Mistrzostw Polski tylko dla szkół mających zajęcia esportowe bądź takie klasy. Wiadomo, że idąc do klasy o takim profilu nie każdy chce zostać zawodowym graczem. Niektórzy chcą być w przyszłości: trenerami, analitykami, komentatorami, czy nawet dziennikarzami esportowymi. Wachlarz możliwości jest spory, a właśnie przy okazji takiego turnieju, każdy mógł sprawdzić się w swojej roli. Część zawodników grała w turnieju głównym, część przygotowywała dzień wcześniej scenę, jeszcze inni przygotowywali pomieszczenie do turnieju FIFY. Kolejni odpowiadali za oprawę dźwiękową, jeszcze inni zajmowali się tym, by pomieszczenia były dobrze doświetlone… Mógłbym tak dalej mówić co kto robił, ale nie w tym rzecz. Bardziej chodzi o to, że każdy mógł robić to co chce robić w esporcie – w przyszłości. Atoms Cup był także okazją do sprawdzenia naszych umiejętności.

Otrzymaliśmy szansę i dużo zaufania od dyrekcji naszej szkoły oraz władz miasta Kęt – ponieważ to oni wsparli naszą inicjatywę i powierzyli to duże zadanie nam, uczniom. Pozyskaliśmy też sporo sponsorów, którym także dziękujemy!

Dlaczego zdecydowaliście się zrobić turniej offline? Czemu nie rozgrywki online, które są prostsze do ogarnięcia – przynajmniej gdy zaczyna się przygodę z organizowaniem tego typu zmagań?

Na pewno jednym z argumentów był fakt, że w Kętach chcieliśmy poczuć atmosferę tych prawdziwych esportowych emocji. Stąd pomysł z całym eventem ATOMS CUP mającym pod sobą kilka turniejów. Nie był to też nasz pierwszy turniej offline, który organizowaliśmy, gdyż w przeciągu trzech ostatnich lat, odbyły się u nas w szkole trzy turnieje CS:GO dla gimnazjalistów. Doświadczenie więc już jakieś było. Nie baliśmy się zaryzykować i wskoczyć od razu na głęboką wodę. Skoro robimy turniej Mistrzostw Polski dla klas esportowych, to musi to być naprawdę dobre widowisko. Wszystko powinno być na wysokim poziomie organizacyjnym, dlatego też podjęta została decyzja o rozegraniu eliminacji online oraz fazy głównej offline.

atoms cup

Jesteście zadowoleni z pierwszej edycji?

Całą imprezę oceniamy na plus. Wiadomo, że pewnie nie wszystko było idealnie, ale jak najbardziej jesteśmy zadowoleni! Cieszymy się, że dopisały drużyny z całej Polski. Również cieszy nas to, że było sporo osób na lokalnym turnieju FIFA 18 oraz takich, które przyszły zobaczyć co się dzieje w kęckim Domu Kultury. Oprócz turnieju CS:GO dla klas esportowych, był także turniej FIFA 18 dla wszystkich chętnych, pokaz samochodów Car Audio od MotoShow oraz warsztaty na temat esportu, prowadzone przez: trenerów, zawodników oraz psycholog esportową.

Co wam sprawiło największą trudność podczas organizowania całego eventu?

Ciężko mi powiedzieć. Jakiś większych problemów i trudności nie było, ale wiadomo, że za darmo nic się nie dostanie, więc poniekąd trudnością było po prostu zorganizowanie całego wydarzenia.

Będą kolejne edycje?

Planujemy by impreza była organizowana cyklicznie co roku, więc oczywiście, że tak.

Na koniec możesz kogoś pozdrowić lub przekazać coś od siebie naszym czytelnikom.

Przede wszystkim chciałbym podziękować oraz pozdrowić wszystkich: organizatorów, uczestników oraz wszystkie osoby działające przy ATOMS CUP 2018. Pozdrawiam także wszystkich czytelników Ingaming i oczywiście zapraszam do śledzenia bloga Ingaming jak i E-Sportu w Kętach.

 

Jeżeli zainteresowała was działalność naszego rozmówcy, to zapraszamy was do odwiedzenia następujących fanpage’y: Team e-sport ATOMS ZDZ Szkoły w Kętach oraz ATOMS Cup Kęty.

Nisu

Właściciel bloga Ingaming. Kiedyś orędownik esportu, dzisiaj fan gier single player oraz seriali i komiksów.